TIME IN ”Tacksamhet / Förebilder”

rePULSE TIME IN

rePULSE TIME IN handlar om att vara fokuserat uppmärksam.

I rePULSE används de här övningarna för att träna på att bli mer uppmärksam och reflektera över vad som händer i hjärna, hjärta och kropp.

Lyssna på avslappningsövningen ”Tacksamhet / Förebilder”

Sätt dig med båda fötterna mot golvet, sträck på överkroppen, lägg händerna i knät och känn värmen som uppstår i kontakten med kroppen. Låt armarna bli lite tunga så att axlarna får sjunka ner. Låt ansiktsmusklerna slappna av, pannan slätas ut, ögonbrynen separeras lite grann, området kring ögonen mjuknar och underkäken slappna av och bli lite tung. Släpp på spänningar i ansiktet.

Känn att du sitter bekvämt så att du kan vara uppmärksam och avspänd på samma gång.
Blunda eller fäst blicken på ett ställe så att du inte blir distraherad, utan kan fokusera på övningen. Koncentrera dig på din andning och ta några andetag. Låt bara andetagen komma och gå. Du behöver inte styra dem utan låt andetagen lugna kroppen och tankarna.
Ta lite djupare och längre andetag. Tänk på något eller någon som du är tacksam för,
låt det få ta lite tid. När du kommit på något så håll kvar den tanken, känn hur det känns inom dig.

Det kan t.ex. vara någon som visat omtanke om dig och bryr sig om dig eller så kan du tänka på något du är bra på. Att du är duktig på att cykla, spela fotboll, laga mat, sjunga, läsa, ett ämne i skolan eller något annat du är stolt över. Något du uppskattar hos dig själv.

Fundera sedan på vilka personer som har gjort det här möjligt för dig eller hjälpt dig på något vis. Händelser som du känner uppskattning för när du nu tänker på dem.
Du kanske kan göra något tillbaka för någon av dem. Små saker i vardagen, eller stora saker för de speciella människor som du känner extra tacksamhet mot.
Känslan av tacksamhet kommer av att aktivt tänka på andras vänlighet och hur de har hjälpt dig, fått dig att känna dig trygg och glad. Vi är alla beroende av varandra och hör ihop.
Att vara generös och att påminna dig själv om det du känner uppskattning för, både hos dig själv och hos andra, stärker känslan av samhörighet och gör både dig själv och andra glada och tacksamma.

Kanske är det något eller någon i din närhet där du är just nu, som du kan vara tacksam över. Tänk på det som du är tacksam över. Håll kvar tanken. Känn hur det känns inom dig.
Avsluta sedan övningen genom att tänka på att allting hör ihop och låt känslan av tacksamhet sprida sig inom dig. Rör lite på kroppen, och öppna ögonen.

SHOPPING BAG 0